Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Rynek najmu w Polsce jest bardzo żywy i wciąż się rozwija. W 2024 inwestycja w lokum do wynajęcia nie jest tak rentowna, jak jeszcze dwa lata temu, ale oferta mieszkań rośnie. W sektorze najmu działa coraz więcej rentierów, a popyt jest wysoki. W takich warunkach szczególnego znaczenia nabierają kwestie bezpieczeństwa obu stron umowy najmu. Zarówno dla właściciela, jak i najemcy kluczowa jest umowa. To ważny dokument, do którego można odnieść się w razie kłopotów czy nieporozumień.

Bezpieczny rentier

Ostatnio dużo się mówi o nierzetelnych najemcach, którzy niszczą zajmowane mieszkanie lub z premedytacją nie płacą czynszu. Właściciel, który nie zabezpieczył się przed takimi sytuacjami odpowiednimi zapisami umowy, może pozostać bezradny. W przypadku najmu tradycyjnego, lokatora nie można eksmitować z mieszkania w okresie jesienno-zimowym. Dotyczy to nawet uciążliwych najemców i osób z dużymi zaległościami w opłatach. Czy oznacza to, że ryzyko kłopotów z lokatorami jest wpisane w działalność rentiera i nie ma na to rady?

Wynajmując mieszkanie, trzeba się przygotować na trudności i ustępstwa. Nie muszą one jednak dotyczyć kwestii tak ważnych, jak niszczenie naszego mieszkania czy niepłacenie za lokum. Polskie prawo daje najemcom możliwość podpisywania umowy najmu okazjonalnego. Zabezpiecza ona interesy właścicieli wynajmowanych mieszkań lepiej niż tradycyjne porozumienie. Do tego typu umowy najmu musi być dodane oświadczenie notarialne dotyczące form egzekucji ewentualnych zaległości w opłatach. Prócz tego przyszły lokator musi podpisać oświadczenie o posiadaniu lokalu zastępczego. Jest to adres, pod który może się przeprowadzić w razie łamania postanowień porozumienia.

Bezpieczny lokator

Jak wspominaliśmy, aby obie strony uczestniczące w transakcji najmu mogły czuć się pewnie, niezbędna jest dobrze spisana umowa. Jej najważniejsze postanowienia powinny dotyczyć okresu trwania umowy i warunków jej wypowiedzenia. Przyszły lokator musi zwrócić uwagę czy w umowie zapisana jest wysokość czynszu i postanowienia dotyczące jego zmiany. Maksymalna wysokość podwyżki rocznej powinna być zagwarantowana na piśmie, a rentier musi tego przestrzegać. Dla najemcy ważne jest też postępowanie w razie uszkodzeń mieszkania lub jego wyposażenia. Usterki, które powstały w wyniku zwykłego użytkowania lub złego stanu technicznego nie powinny obciążać lokatora.

Dla bezpieczeństwa obu stron ważne są też kwestie kaucji. Standardowo jest to jednorazowa i zwrotna opłata na poczet ewentualnych zniszczeń i niezbędnych prac remontowych. Warunki zwrotu kaucji i usterki, których naprawa może być z niej sfinansowana, powinny być dokładnie zapisane w umowie. Dokument ten nie musi być przesadnie skrupulatny, jednak nie może pomijać żadnych kwestii, które w praktyce mogą okazać się konfliktowe. Dotyczy to na przykład okresu i warunków wypowiedzenia. Zapisy dotyczące tego zagadnienia wpływają na poczucie bezpieczeństwa zarówno rentiera, jak i lokatora.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *