Biznes podnajmu – jak zarabiać pieniądze na cudzych mieszkaniach?

Podnajem z angielskiego rent to rent to jedna z prostszych form zarabiania na rynku nieruchomości. Zajmują się nim zwykle profesjonalne firmy zarządzające, które podpisują umowy z najemcami w imieniu właściciela. Z usług zarządcy korzystają najczęściej przedsiębiorcy, rentierzy posiadający kilka mieszkań lub właściciele mieszkający z dala od lokum, które chcą wprowadzić na rynek najmu. Kiedy działalność tego typu może przynieść konkretne zyski?

Czym jest podnajem?

W proces podnajmu zaangażowane są zawsze trzy strony. Należy do nich właściciel nieruchomości, firma zarządzająca i lokatorzy. Zarządca wynajmuje nieruchomość od właściciela i od tej pory jego zadaniem jest znaleźć lokatorów oraz opiekować się nieruchomością. Przy podnajmie lokator podpisuje umowę nie z właścicielem zabudowy, a właśnie zarządcą. Firma zarządzająca pełni tu więc rolę pośrednika i przejmuje obowiązki rentiera.

Podnajem to konkretne korzyści dla właścicieli nieruchomości. Nie tylko nie muszą oni zajmować się swoim lokalem czy jego mieszkańcami, podnajemca gwarantuje im też comiesięczne zyski. W praktyce oznacza to, że właściciel nie musi się martwić problemem pustych mieszkań, w interesie podnajemcy jest znaleźć odpowiednich lokatorów i dbać zarówno o nich, jak i o mieszkanie.

Kiedy to się opłaca?

Zysk podnajemcy to czynsz lokatorów pomniejszony o pieniądze, które co miesiąc należy przekazać właścicielowi nieruchomości. W przypadku kawalerek podnajem jest nieopłacalny, ale przy dużych mieszkaniach lub apartamentach sytuacja wygląda inaczej. Właśnie dlatego podnajmowane są najczęściej lokale, które po adaptacji mają 3 lub 4 pokoje. Nieruchomości spełniające ten warunek potrafią wygenerować odpowiedni zysk.

Dobrą okazją dla firmy zarządzającej mogą okazać się też nieruchomości o wysokim standardzie. Wiele firm posiadających apartamentowce szuka zarządców i chętnie podpisuje umowy podnajmu.

Aby zapewnić sobie stabilność finansową, podnajemcy często stosują system abonamentowy. Działa on podobnie jak rozliczenia prądu czy gazu. Zarządca podpisuje umowę najmu z lokatorem na czas określony, na przykład 12 miesięcy. W tym samym czasie jest związany porozumieniem z właścicielem nieruchomości na przykładowo 5 lat. To rozwiązanie pozwala mu przewidzieć, ile zysku przyniesie mu jego praca w ciągu roku. W ten sposób łatwiej też zarządzać lokalami tak by żaden nie stał dłuższy czas pusty.

Aby podnajem był zyskowny i bezpieczny potrzebna jest znajomość prawa i wiedza pozwalająca na spisywanie umów bezpiecznych dla każdej ze stron. Prócz tego podnajemca powinien móc załatwiać w imieniu właściciela wszystkie najważniejsze sprawy związane z mieszkaniem. Dotyczy to nie tylko kwestii finansowych, ale również ubezpieczenia czy napraw lub remontów w lokalu. Warto też pamiętać, że podnajem może działać w różnych modelach, a obowiązki zarządcy zależą przede wszystkim od potrzeb właściciela mieszkania. Inaczej będzie wyglądało zarządzanie kilkoma apartamentami wynajmowanymi turystom, a inaczej opieka nad lokalem, którego właściciel mieszka w innym mieście.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *