Inwestycje w rynek nieruchomości są w naszym kraju bardzo popularne. Strategia ta jest uznawana za bezpieczną i rentowną mimo zmieniających się warunków w branży. Ostatnie dwa lata były burzliwe dla polskiego sektora nieruchomości mieszkalnych. Lokale drożały w szybkim tempie, a popyt wciąż był wysoki. Właśnie dlatego w latach 2022 czy 2023 przemyślana inwestycja w mieszkanie mogła okazać się bardzo zyskowna. Jak to wygląda obecnie?
Wiedza to podstawa
W każdej inwestycji kluczową rolę odgrywa budżet, ale niemal tak samo ważna jest wiedza na temat rynku, w który chcemy ulokować nasze pieniądze. W 2024 w branży nie królują już właściciele mieszkań, którzy jeszcze niedawno mogli niemal dowolnie windować ceny. Decyzja o wstrzymaniu programu #naStart sprawiła, że popyt nie jest już tak wysoki. Prócz tego odbudowująca się podaż oznacza, że potencjalni kupcy mają większy wybór i nie spieszą się z zakupami. Czy jest to dobry moment na inwestycję w mieszkanie? Sporo zależy od tego, jak chcemy na nim zarabiać i w jaki sposób finansujemy zakupy.
Właściwa ocena sytuacji na rynku poprzedzona wnikliwą analizą to podstawa bezpiecznej inwestycji. W czasach ograniczonego popytu mniej opłacalne mogą okazać się flipy. Zakup mieszkania do remontu w celu szybkiej odsprzedaży to dobra okazja na zarobek, ale jest mniej ryzykowna, gdy popyt jest wysoki.
Jednym z najpopularniejszych sposobów zarabiania na mieszkaniach jest ich wynajmem. Aby było to rentowne, warto najpierw poznać sytuację w sektorze najmu i sprawdzić, jaka jest tam obecnie podaż lokali. Jeśli nieruchomości udostępnionych dla lokatorów jest dużo, z pewnością lokum trudniej będzie wprowadzić na rynek.
Poznaj szanse i zagrożenia
Na rynku nieruchomości można zarabiać na przynajmniej kilka sposobów. Cześć rentierów wynajmuje swoje mieszkania cały rok, inni koncentrują się na turystach, udostępniając lokale mieszkalne w sezonie urlopowym. Mieszkanie bywa świetna lokatą gotówki, chroniąc ja przed inflacją. W momencie, gdy ceny nieruchomości rosną, szansa na sprzedaż lokum z zyskiem jest bardziej realna Nie oznacza to oczywiście, że zakup mieszkania zawsze gwarantuje nam zarobek w przyszłości. Inwestycja w mieszkanie podobnie jak każde inne tego rodzaju przedsięwzięcie obarczone jest konkretnym ryzykiem.
Poznanie słabych i mocnych stron naszego pomysłu inwestycyjnego to podstawa bezpiecznego i rentownego przedsięwzięcia. Jeśli nie potrafimy sami ocenić potencjału inwestycyjnego konkretnego lokalu, możemy poprosić o wsparcie specjalistę. Doradca finansowy lub analityk specjalizujący się w branży mieszkaniowej może pomóc nam poznać szanse na zysk z nieruchomości, która nas interesuje. W czasie takiej analizy branych jest pod uwagę wiele ważnych czynników. Należy do nich między innymi obraz cenowy rynku lokalnego, nastroje inwestorów, którzy na nim działają czy potencjał konkretnej nieruchomości.