Jak zacząć inwestować w nieruchomości?

Mimo że rynek nieruchomości i sektor najmu przechodził w ostatnich latach sporo wstrząsów, inwestowanie w mieszkania wciąż uznawane jest za rentowne i bezpieczne. Zachęcają do tego wysokie ceny lokali, które na pierwszy rzut oka obiecują atrakcyjną stopę zwrotu. Aby jednak z zyskiem i bez zbędnego ryzyka kupić mieszkanie i czerpać z niego zyski potrzebna jest przede wszystkim wiedza. To ona pozwala odpowiednio ocenić szanse i wyzwania jakie stoją przed tym pomysłem.

Od czego zacząć?

W inwestycji bez względu na to, czego dotyczy, kluczowy jest budżet. Jeśli dysponujemy oszczędnościami, które warto ulokować w sektorze nieruchomości, możemy to zrobić na kilka sposobów. Jednym z nich jest najem, który ma szansę okazać się wyjątkowo rentowny, jeśli inwestycji nie będą obciążały koszty kredytu. W odpowiednio korzystnych warunkach rynkowych opłaca się też kupić lokum dla najemców na kredyt. W takiej sytuacji inwestycja jest jednak bardziej ryzykowna.

Warto pamiętać, że w Polsce próg wejścia na rynek nieruchomości w 2024 jest wysoki. Rodzimy rynek nie ma jeszcze narzędzi umożliwiających inwestorom prywatnym inwestycje wymagające mniejszego budżetu na przykład w modelu kolektywnym.

Rozsądny inwestor, który ma świadomość, że może wejść na rynek nieruchomości tylko przy wsparciu kredytu, sprawdzi najpierw czy jest to opłacalne. Jeśli zysk z takiego przedsięwzięcia wydaje się niewielki, warto pomyśleć o alternatywach. Może być to inwestycja wspólna z rodziną lub znajomymi. Wiele osób chcących zarabiać na nieruchomościach zakłada też spółki z osobami dysponującymi kapitałem i dzieli się z nimi zyskiem.

Poznaj sposoby generowania zysku

Do najpopularniejszych sposobów zarabiania na mieszkaniu jest najem. Dla lokatorów można udostępnić mieszkanie lub nieruchomość komercyjną. W obu przypadkach do rentiera należy opieka nad lokalem i rozwiązywanie bieżących problemów najemców. W sektorze nieruchomości działają też firmy zarządzające, które zarabiają na podnajmie. Mogą one podpisać umowę z właścicielem mieszkania lub bezpośrednio z lokatorami Dzięki wsparciu zarządcy rentier nie musi martwić się opłatami i opieką nad mieszkaniem. Podnajemca może też wziąć na siebie ryzyko sytuacji, gdy lokum będzie stało puste. W jego interesie jest wtedy szybkie znalezienie rzetelnych lokatorów i zachowanie ciągłości najmu.

W ostatnich latach popularną strategią inwestycyjną na rynku nieruchomości jest flip. Flipowanie to zakup lokum w niskim standardzie lub do remontu po okazyjnej cenie. Następnie inwestor przeprowadza remont i dzięki temu podnosi wartość mieszkania. Ostatnim etapem przedsięwzięcia jest sprzedaż lokum z zyskiem. Aktualnie polskie prawo podatkowe obniża opłacalność flipowania. Szybki obrót nieruchomościami jest obarczony obowiązkiem zapłacenia podatku. Strategia ta niesie za sobą szereg ryzyk, jednak zastosowana w odpowiedni sposób może przynieść spory zysk. Szansa na to rośnie w warunkach wysokiego popytu lub szybkich podwyżek cen.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *