Aby legalnie udostępniać swoje mieszkanie lokatorom na zasadzie najmu, należy płacić od niego podatek. W 2024 sposób rozliczenia rentierów z fiskusem jest prosty, ale niekoniecznie korzystny dla wszystkich właścicieli nieruchomości. Patrząc ogólnie, inaczej rozliczają się z urzędem skarbowym osoby prywatne, a inaczej przedsiębiorcy. Jeśli chodzi o rentierów to w 2024 roku jedyna dostępna dla nich forma rozliczenia dochodów z najmu to ryczałt. Co to oznacza w praktyce? I jak prawidłowo obliczyć podatek?
Rentier w urzędzie skarbowym
Ryczałt od przychodów ewidencyjnych to jedyny dostępny obecnie sposób rozliczania działalności rentierskiej. Jego stawka w zależności od zysków właściciela nieruchomości i wynosi 8,5 lub 12,5%. Co ważne tym razem nie ma znaczenia czy rentier działa jako osoba prywatna, czy przedsiębiorca, droga rozliczenia jest ta sama. Zasady te sprzyjają uproszczeniu systemu podatkowego i zostały skonstruowane, tak by nie obciążać płatnika. Nie oznacza to jednak, że rozwiązanie to jest idealne. Rozliczenie ryczałtowe nie daje możliwości odliczenia od podatku kosztów przychodu. Nie istnieje też przy nim kwota wolna od podatku.
W praktyce oznacza to, że z każdej złotówki zarobionej na najmie trzeba się rozliczyć. Na zasadę tę nie wpływają zarówno wysokość dochodów rentiera w skali roku, jak i nakłady na na przykład remont. Sytuacja ta jest stosunkowo nowa. Jeszcze w 2023 roku niektórzy właściciele wynajmowanych mieszkań mogli rozliczać się na zasadach ogólnych. Dzięki temu mieli możliwość odliczyć od podatku na przykład koszty prac remontowych czy napraw w mieszkaniu udostępnianym lokatorom. W bieżącym roku nie ma już na to szans.
ABC uczciwego najmu
Podatek od najmu ma obowiązek płacić każdy, kto czerpie zyski z takiej formy działalności. Jak już wspominaliśmy, nie ma znaczenia czy rentier działa jako firma, czy osoba fizyczna. Forma i wysokość opodatkowania jest ta sama bez względu na rodzaj umowy i okres jej obowiązywania. Co ważne na kwestie podatkowe nie wpływa też fakt, że dana umowa została zgłoszona czy niezgłoszona do urzędu skarbowego. Według aktualnie obowiązującego prawa o najmie okazjonalnym należy poinformować urząd skarbowy, ale o porozumieniach dotyczących najmu tradycyjnego już nie.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych opłaca się raz na miesiąc lub co kwartał. Obowiązującym momentem rozliczeniowym jest 20 dzień miesiąca następującego po miesiącu lub kwartale, w którym uzyskaliśmy przychód. Ryczałt przelewa się na osobisty mikrorachunek podatkowy, który można wygenerować samodzielnie na witrynie podatki.gov.pl.
Co ważne, podatek od najmu dotyczy tylko pieniędzy, które faktycznie zarobiliśmy na działalności rentierskiej. Oznacza to, że jeśli mieszkanie z jakichś przyczyn stoi czasowo puste nie musimy przez ten czas płacić ryczałtu. Stawkę podatku 8,5% stosuje się dla przychodu do 100 000 złotych rocznie. Wyższa wartość – 12,5% dotyczy nadwyżki przychodu ponad kwotę 100 000 złotych.