Zarabianie na sektorze najmu może przybierać wiele form. Różnią się one zarówno potencjalnymi zyskami, jak i zakresem obowiązków rentiera. Właściciele mieszkań wprowadzają na rynek stancje studenckie, mieszkania i domy dla rodzin czy kawalerki. Część rentierów, którzy dysponują odpowiednim lokalem, decyduje się na najem turystyczny zwany również krótkoterminowym. Czym różni się on od udostępniania mieszkania lokatorom na cały rok?
Najem na krótko i na długo – podobieństwa
Bez względu na to, czy przekazujemy nasze mieszkanie lokatorom na kilka dni, miesięcy czy czas nieokreślony, obie strony powinna obowiązywać umowa. To ważne porozumienie ustala warunki najmu takie jak jego koszty i okres zajmowania mieszkania. W umowie powinno być wymienione wyposażenie lokum oraz zakres odpowiedzialności lokatorów za stan nieruchomości. W tradycyjnym najmie jako formę zabezpieczenia stosuje się zwrotną kaucję. Z pieniędzy tych usuwane są ewentualne usterki i zniszczenia, które powstały z winy wynajmującego.
Najem turystyczny obejmuje zwykle krótsze pobyty i umowa w tym wypadku określa zasady, do których muszą się stosować najemcy. Są one podobne do regulaminu pokojów hotelowych, choć zapewniają gościom więcej prywatności.
Różnice między najmem tradycyjnym i turystycznym
Właściciele mieszkań w miejscowościach turystycznych od lat proponują turystom kwatery. Obecnie standard tego typu usług bardzo się podniósł. Potencjalni najemcy dokonują rezerwacji w internecie i często odbierają klucze bez konieczności kontaktu z zarządcą. Osoby, które chcą, by ich lokale były popularne wśród turystów powinny zarejestrować się na stronach pośredniczących w tego typu usługach. Rozwiązanie to niesie szereg korzyści. Poszerza grupę osób potencjalnie zainteresowanych najmem i zdejmuje z rentiera część obowiązków takich jak prowadzenie recepcji.
Właściciele mieszkań wynajmowanych przez cały rok nie muszą tak często i intensywnie zabiegać o lokatora. Umowy długoterminowe zapewniają im stabilizację i zawężają zakres obowiązków związanych z zarządzaniem.
Rentierzy mający pod opieką mieszkanie dla turystów pracują po części jako hotelarze. Muszą zadbać, by lokum było czyste, pościel świeża, a wyposażenie umili pobyt gości. Wielu najemców szukających mieszkania na urlop liczy przede wszystkim na ciszę i prywatność. Dla sporej części ważny jest też dostęp do dobrze wyposażonej kuchni. Wynajmując niezależne lokum chcą mieć możliwość samodzielnego gotowania sobie posiłków.
W praktyce okazuje się, że najem krótko i długoterminowy łączy się z zupełnie innymi obowiązkami zarządcy. Lokal dla turystów potrzebuje też innego wyposażenia niż stancja studencka czy dom dla rodziny. Wielu rentierów nastawionych na umowy długoterminowe, wprowadza na rynek zupełnie puste mieszkania. Dzięki temu lokatorzy mogą je sami umeblować zgodnie ze swoimi potrzebami. Przy najmie turystycznym nie można zastosować takiego rozwiązania.